همه چیز درباره شفق قطبی در ایران

 شفق قطبی یا نورالبروج از ظواهر بسیار جذاب و دیدنی در طبیعت است که بیشتر در مناطق قطب شمال و جنوب جهان رخ می دهد. اما آیا شفق قطبی در ایران وجود دارد و قابل مشاهده شده است؟

باید گفت که شفق قطبی در ایران نادر است و به دلایل مختلفی از جمله فاصله ایران از مناطق قطبی و جهش تکنولوژیکی در شهرنشینی و ... این پدیده در ایران به صورت مستقیم مشاهده نمی شود. با این حال، در برخی مناطق ایران، مثل کوهستان های البرز، پدیده های نورانی طبیعی دیگری مشاهده می شود که به دلیل شباهت نسبی در برخی موارد به عنوان شفق قطبی در نظر گرفته می شوند. این پدیده ها بیشتر به دلیل آلودگی هوا، تابش ماوراء بنفش و فعالیت های زمین شناسی در مناطق کوهستانی رخ می دهند.

شفق قطبی در ایران

در واقع، شفق قطبی یک پدیده نورانی است که بر اثر تصادف جریان های باد خورشیدی با لایه های جو زمین به وجود می آید. با توجه به برداشت های نکات فوق، می توان نتیجه گرفت که این پدیده در ایران به صورت مستقیم مشاهده نمی شود، اما پدیده های نورانی دیگری در برخی مناطق ایران مشاهده می شود که ممکن است به دلیل شباهت نسبی به شفق قطبی در نظر گرفته شوند.

ماجرای دیده شدن شفق قطبی در ایران چه بود؟

آزاد کریمی، عکاس و منجم آماتور، در صفحه اینستاگرام خود، عکسی از لحظه پدیدار شدن شفق قطبی در ایران منتشر کرده است.

این شفق قطبی در مدار ۳۵ درجه در سه قلعه فردوس خراسان جنوبی و در ساعت ۲ بامداد ۲۲ اردیبهشت به ثبت رسیده است.
پدیدار شدن شفق قطبی در آسمان کشور در نتیجه طوفان خورشیدی است که به تازگی اتفاق افتاده است. شانس دیده شدن شفق قطبی امشب نیز وجود دارد، اما برای دیدن آن باید جایی باشید که افق شمالی باز باشد و تا حد امکان آسمان تاریک باشد و آلودگی نوری در آنجا وجود نداشته باشد.

مقاله پیشنهادی: ماین ارز دیجیتال با لپ تاپ

با این حال، پدیده های نورانی دیگری در برخی مناطق ایران مشاهده می‌شود که به دلیل شباهت نسبی با شفق قطبی در نظر گرفته شده‌اند. برای مثال، روشن شدن آسمان در شب‌های پاییزی و زمستانی در برخی مناطق کوهستانی ایران، به خصوص در مناطقی که فاصله آنها تا خط استوا کمتر است، می‌تواند به عنوان پدیده‌ای شبیه به شفق قطبی در نظر گرفته شود.

در کل، با توجه به بررسی‌های انجام شده، شفق قطبی در ایران به صورت مستقیم مشاهده نمی‌شود، اما پدیده‌های نورانی دیگری در برخی مناطق ایران وجود دارند که به دلیل شباهت نسبی با شفق قطبی تلقی می‌شوند.

جدیدتر قدیمی تر